Terraqua

Oblovky - Úvod do chovu

Oblovky

21.03.2014, Autor článku: Petr
Bezobratlí

Oblovky – úvod do chovu

Možná se ptáte, proč chovat zrovna oblovky. Nejedná se o typického domácího mazlíčka a sám jsem si nedokázal představit, že bych těmito živočichy mohl být okouzlen nebo je dokonce chovat. Po prvním setkání s těmito plži jsem však změnil názor. Jedná se o opravdu zajímavé tvory. Prvním důvodem, který mě od chovu z počátku odrazoval, byl vzhled terária. Často jsem se setkával s chovnými nádržemi, kde byl pouze lignocel a skleněné stěny nebyly zrovna čisté. Tento druh chovu by mě určitě nezaujmul, neboť výsledný vzhled terária je pro mě velmi důležitý. Jde mi nejen o zajištění optimální podmínek (to samozřejmě především), ale také o vytvoření takového prostředí, které mě bude bavit a rád budu živočichy sledovat v jejich „přirozeném“ prostředí. Právě z těchto důvodů jsem se chovu achatin vyhýbal. Musím však uznat, že jsem se velmi mýlil. Oblovky jsou velmi zajímavé a terárium pro achatiny může být velice hezké a může být skvělým doplňkem i moderních interiérů.

 

Nejdříve něco o oblovkách

Existuje velké množství druhů i podruhů, nejčastěji jsou však chovány druhy achatina fulica – oblovka žravá, achatina achatina – oblovka obrovská a achatina reticulata – oblovka šíťkovaná. Mnoho chovatelů však chová více zástupců tohoto druhu včetně barevných mutací. Pro začínající chovatele patří mezi nejvhodnější právě oblovka žravá, neboť není příliš náročná a poměrně snadno se rozmnožuje. Naopak oblovka obrovská je náročnější na teplotu, vlhkost a UVB záření. Oblovky patří mezi největší plže naší planety a je tedy potřeba počítat, že i v našem domácím chovu dosáhnou úctyhodných rozměrů. Pro zajímavost jeden zástupce druhu achatina achatina je zapsán v Guinessově knize rekordů s velikostí ulity 39,3cm a 900g. V domácích podmínkách však počítejte s velikostí okolo 20cm. Achatiny žijí především v Africe a přilehlých ostrovech, byly však zavlečeny i do dalších koutů naší planety a třeba v Severní Americe jsou považovány za velké škůdce. V dospělosti totiž nemají v nepůvodních oblastech přirozené nepřátele a dochází k jejich přemnožení a tím pádem i k velkým škodám na hospodářských plodinách. Dokáží se zahrabat až 20 cm do půdy, kde přečkají i nižší teploty. Proto v žádném případě nevypouštějte oblovky do volné přírody i přes to, že by v našich klimatických podmínkách nepřežili.

Chovná nádrž

Možností jak zařídit chovnou nádrž je několik. Základní varianta je plastová krabice s víkem, kde je však nutné udělat otvory pro přívod vzduchu. Dále je možné použít chovné boxy, které jsou již k chovu živočichů uzpůsobeny. Obě varianty jsou vyrobeny z plastu a po nějaké době dojde z důvodu čištění k poškrábání.

   Chovný box - EXOTERRA     PT2255

Já upřednostňuji chov v skleněných teráriích. Nejvíce se mi osvědčila značka EXO-TERRA, kde terária jsou velmi dobře odvětrávaná a nedochází k tvoření plísně ve vlhkém lignocelu. Pokud chcete mít chovnou nádrž dlouhodobě hezkou, je třeba pravidelná údržba. Šneci se totiž nezdržují pouze v substrátu, ale lezou i po stěnách, rostlinách a dekoracích. Stěny čistím vlhkým hadříkem. Pokud je údržba pravidelná, tak odstranění stop po oblovkách není příliš náročné.

FOTO TERARIUM - umělé rostliny 

Terárium nebo chovný box máme vybrán a nyní můžeme přejít k výběru dalšího vybavení. Velmi důležitým prvkem pro úspěšných chov je dostatečná vrstva lignocelu. Jedná se o sušenou kokosovou drť, která je nabízena v praktickém balení (kostky), které se po namočení ve vodě rozpustí. Hloubku substrátu doporučuji nejméně 5cm (více je lépe), neboť se oblovky rády zahrabávají.

PT2770PT2813PT2907

Velmi důležitým aspektem pro chov oblovek je vlhkost substrátu. Je-li substrát příliš suchý, tak se oblovky mohou zapouzdřit a čekat na „lepší časy“ uvnitř ulity. Dále je vhodné do terária umístit mělkou misku s vodou, kterou budete pravidelně měnit.

Dekorace vybírejte podle svého vkusu, dávejte však pozor na kameny, o které si mohou oblovky poškodit ulity. Dále je vše pouze na vaší fantazii. Můžete použít různé větve, liány, terarijní úkryty a jeskyně nebo třeba i vodopády s uzavřenou cirkulací vody. Dalším velmi zajímavých a diskutovaným tématem jsou rostliny. Můžete jít cestou umělých rostlin, které jsou velmi snadné na údržbu. Stačí je pouze vyjmout z terária a opláchnout čistou vodou. Jsou hezké, dekorativní avšak těmito vlastnosti jejich výhody končí.

            PT3001-3011-3021 Amapallo      PT2995

Živé rostliny oproti tomu pomáhají udržet vlhkost v teráriu, vypadají hezky, slouží oblovkám jako potrava a terárium s živými rostliny působí mnohem přirozeněji. Jaké rostliny však použít? Ideální jsou druhy, které rychle rostou a samozřejmě nesmějí být pro oblovky jedovaté. Mezi nejčastěji pěstované rostliny patří Potos, česky Šplhavnice. Je to rostlina se srdčitými listy a její velkou výhodou je její nenáročnost a rychlý růst. Dále je možné použít i bromélie a Lopatkovec.

                          Rostliny v teráriu     

Pokud si doneseme rostliny z obchodu, tak je hned neumisťujeme do terária s oblovkami. Rostliny jsou totiž hnojeny a proto je nutné vyčkat, popřípadě vyměnit substrát.

Pokud se rozhodnete pro živé rostliny v teráriu, tak určitě počítejte s tím, že se stanou zpestřením jídelníčku vašich oblovek. Pokud rostlinu oblovku zkonzumují celou, včas ji vyjměte z terária a počkejte, až opět obrazí. Nebo pořiďte novou.

Teplo a vlhkost

Jak jsme si již řekli, tak oblovky pocházejí z Afriky. Je tedy nutné zajistit i dostatečnou teplotu a vlhkost. Vlhkost by se v závislosti na druhu měla pohybovat okolo 70-80% a teplota 26-28 °C. Další velmi diskutovanou kapitolou je mezi chovateli použití UVB žárovek. V přirozeném prostředí jsou oblovky samozřejmě vystaveny UVB záření přímo ze slunce. UVB záření je nutné pro přeměnu (fotosynstézu) vitamínu D3. Někteří chovatelé (a nejen při chovu oblovek) UVB žárovky nepoužívají a vitamín podávají pouze formou doplňků stravy. Já použití UVB doporučuji a myslím si, že například při chovu oblovek obrovských je tato složka záření nutná.

Světelné záření je nutné především pro živé rostliny v teráriu, většina oblovek je aktivní především v noci.

Teplotu v teráriu udržujeme pomocí výhřevných žárovek, popř. v kombinaci s topnými deskami, které se nalepují z vnější strany skleněného terária.

Dostatečnou vlhkost zajišťujeme pomocí stříkacích manuálních rozprašovačů nebo můžeme použít i automatické rosící systémy.

 

Potrava

Oblovkám se snažíme zajistit co nejpestřejší stravu. Ve svém přirozeném prostředí se živí především přezrálým a spadaným ovocem. Mají velmi rády plody papaya, banány, mango, lilek, fíky. Dále je můžeme krmit strouhanou mrkví, salátem, kedlubnou, hruškami, jablky, melounem, pampeliškami, někteří chovatelé krmí i speciálními kašičkami. Dále velmi rády konzumují i okurku. Vyvarovat bychom se měli citrusovým plodům a rajčatům, které rozkládají a zabraňují ukládání vápníku. Každý chovatel brzo pozná, co jeho oblovky mají nejraději. Nesmíme zapomínat na sépiovou kost, která je důležitým zdrojem vápníku a ten oblovky potřebují ke stavbě ulity. Jako alternativu můžeme použít i drcené vaječné skořápky. Nekonzumovanou potravu bychom neměli ponechávat v teráriu, mohlo by dojít k plísním a rozmnožení drobného hmyzu, především octomilek.

Oblovky - krmení

Vrchní vrstvu lignocelu bychom měli pravidelně měnit a jednou za čas (záleží to na velikosti nádrže a množství jedinců) vyměníme kompletní substrát.

Rozmnožování

Jak již všichni dobře víme, achatiny jsou hermafrodité. Mají samčí i samičí pohlavní orgány. K rozmnožování je však většinou třeba pár. Ve výjimečných případech může mít u některých druhů snůšku i jedinec, který je chován sám. Množství nakladených vajíček se může pohybovat v řádu stovek (300 i více). Vejce mají po nakladení kožovitý obal, který během několika hodin na vzduchu tvrdne a za poměrně hlasitého zvuku (lupání) se mění na vápennou skořápku. V případě, že si chceme ponechat část nebo celou snůšku, je vhodné vajíčka přemístit do zvláštní nádoby s lignocelem, kde pravidelně kontrolujeme vlhkost substrátu. Pokud nechceme chov rozšířit, můžeme vajíčka zmrazit nebo použít jako krmení pro plazy.

 Oblovky - krmení .

Jistě se na našich stránkách budeme chovu oblovek věnovat mnohem podrobněji a jsem pevně přesvědčen, že si Vás oblovky také získají. Při dodržení základních zásad není chov nikterak náročný, jedná se o živočicha, kterému nevadí fyzický kontakt a hlavně nezpůsobuje alergie.

Přeji hodně úspěchů při vašem chovu oblovek.


Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail

Související články

 • Karanténa

  Karanténní terárium bychom měli mít k dispozici i v případě, že neplánujeme nákup nových

 • Tabulka - Jak vybrat správnou UVB žárovku do terária

  Jak vybrat správnou UVB

 • Terárium - Krok za krokem

  Terárium - Krok za krokem

  Rád bych se

 • Terraqua na Facebooku

  Vážení chovatelé a všichni, kdo se o chovatelství akvarijní a terarijních živočichů zajímáte. Terraqua je od dnešního

 • Terárium po 3. měsících

   

  Před více jak třemi měsící jsem založil terárium a vložil video, kde je vidět krok za krokem

 • Terária podle druhu biotopu

  Terária podle druhu biotopu

  Terária podle biotopu

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem