Terraqua

Krmný hmyz - octomilky chov

07.05.2015, Autor článku: Petr

Chov krmného hmyzu – octomilky


Stále častěji se množí dotazy na chov octomilek v domácích podmínkách. Je spousta receptů a návodů a mě se osvědčil jeden z nejjednodušších, který Vám za chvíli prozradím.

Octomilky jsou velmi vhodným krmným hmyzem pro menší druhy terarijních živočichů (žab, anolisů, gekonů apod.). Ideální je jejich nelétavá forma, neboť je živočich snáze chytí a nám hmyz, který není okamžitě zkonzumován, nelétá po bytě. Nejčastěji se používají Drosophila hydei , které poznáme podle červených očí a nefunkčních křídel, ale je samozřejmě možné chovat i jiné druhy. Záleží na násadě, kterou se nám podaří získat.

 

Už několikrát jsem se v chovatelství, ať už čehokoliv, setkal s tím, že čím více jsem se snažil, tak tím horší výsledky jsem měl. U octomilek to bylo stejně. Zkoušel jsem různé želatinové kaše a poměrně složité „živné substráty,“ ale nakonec ta nejjednodušší varianta mi funguje nejlépe. Samozřejmě zase záleží na zkušenostech jednotlivých chovatelů a názory se zde různí.

 

Zde jsou jednotlivé ingredience, které používám:

Droždí

Ovesné vločky

Pomerančový džus

 

Ovesné vločky vysypu do uříznuté PET lahve do výšky kolem 5 cm. Droždí (cca třetinu kostky) nadrolím na menší kousky, promíchám s ovesnými vločkami a zaliji džusem. Džusu dávám takové množství, aby vločky nebyly suché. Droždí nechám působit a PET lahev odložím do dalšího dne, kdy tam nasypu násadu octomilek. Nejdříve jsem dával pouze menší množství pomerančového džusu, ale substrát dříve vyschnul, tak nyní ho dávám více. Do lahve je nutné vložit ještě dřevitou vatu, natrhané přepravky od vajíček nebo ruličky od záchodového papíru, aby octomilky měly vetší plochu pro lezení (samozřejmě dokáží lézt i po hladkých stěnách lahve). Vývoj octomilek záleží na druhu a i teplotě. Zhruba počítejte 3 týdny až měsíc. Pokud je substrát vyschlý, přidávám do lahve kousky banánu. Na vrchní část lahve dáme jemné sítko, nebo ubrousek, který zajistíme gumičkou.

 

Jak na chov octomilek

 

 

Hodně chovatelských úspěchů.


 

Petr
Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail
 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem