Terraqua

Jak udržet vlhkost v teráriu

01.11.2013, Autor článku: Petr
Technika a vybavení

Zavlažovací systémy pro terária

Pokud máme v plánu chovat tropické či subtropické druhy živočichů, musíme jim nabídnout ideální podmínky co nejvíce podobné jejich přirozenému prostředí. Samozřejmostí je ideální teplota a také vlhkost. Optimální hodnota závisí na chovaném druhu a podle toho tak zařizujeme terárium či paludárium. Jakákoliv vodní plocha napomáhá k zvlhčování nádrže. Podle druhu živočicha se můžeme rozhodnout, zda bude pro osvěžení či pití stačit miska s vodou nebo bude třeba vytvořit vodní plochu. Vodní plochu zařizujeme v případě, že naši chovanci ji opravdu potřebují a jsou dobrými plavci. Zároveň musí být z vody dobrý přístup na souš.

 

Vodní plocha sama osobě však většinou stačit nebude. Pokud v teráriu pěstujeme živé rostliny tak budeme muset přinejmenším terárium rosit. Mezi základní varianty patří klasické nádoby se stříkací pistolí, které jsou určeny pro zahrádkáře a pěstitele. Již nejzákladnější varianty mají možnost regulace průtoku a jemnosti kapek. Tento systém je velmi levný, vyžaduje však pravidelnou péči. Navíc neustálé otevírání a zavírání terária může rušit a stresovat obyvatele.

 

                                                           PT2489 anwendung        

Další možností, která je však finančně náročnější jsou automatické rosící systémy. Jedná se o kompletní jednotky (např. EXO-TERRA Monsoon), do kterých stačí pouze dolévat vodu a o vše ostatní se stará technika. Při použití automatických systémů je také dobré kontrolovat, zda je správně nastaven časovač. Mohlo by se stát, že dojde k přelití a voda může z terária vytéci. Nastavení rosících systémů se provádí ve dvou krocích. Nejdříve nastavujeme časový interval, po kterém dojde k rosení. Poté nastavíme dobu, po kterou má být rosení aktivní. Např. můžeme nastavit, aby každé 2 hodiny bylo terárium zavlažováno po dobu 20 vteřin.

                                                                    Novinky/PT2495 Monsoon Setup

Velkou výhodou rosících systémů je velmi jemné rozprašování.

Vždy používáme alespoň odstátou vodu, ne přímo z vodovodu. Voda s velkým obsahem chloru není vhodná ani pro plazi ani pro rostliny.

Další alternativou pro udržování ideální vlhkosti v teráriu jsou mlhovače. Jedná se o jednoduchý přístroj, který tvoří „studenou mlhu,“ která nejen zvlhčuje, ale také mírně ochlazuje terárium. Exo-Terra nabízí produkt s jménem FOGGER. Mlhovač se vloží pod vodní hladinu a dochází k efektu podobnému ranní mlze či nízké oblačnosti. Navíc to vypadá velmi efektně.

                                                                         PT2080 

Další variantou, která vypadá velmi dobře, je použití vodopádů. Jedná se o čerpadlo, které je umístěné v dekorativní skále (např. EXO-TERRA Natural Water Fall). Voda je čerpána do horní části vodopádu, odkud posléze stéká zpět k čerpadlu. Nemusíme být však odkázání na hotové výrobky a vodopád si snadno vyrobíme sami. Stačí k tomu zmiňované čerpadlo a dekorace závisí na našich možnostech a vkusu. V případě, že používáme kameny či kořeny je vždy nutné zamezit posunu či zavalení zvířat. Vždy je lepší použít netoxické lepidlo či silikon.

                                                                   PT2907

  

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail

Související články

 • Paludárium

   

  Jednoduchý návod jak sestavit paludárium pro mládé

 • Tabulka - Jak vybrat správnou UVB žárovku do terária

  Jak vybrat správnou UVB

 • Terraqua na Facebooku

  Vážení chovatelé a všichni, kdo se o chovatelství akvarijní a terarijních živočichů zajímáte. Terraqua je od dnešního

 • Terárium po 3. měsících

   

  Před více jak třemi měsící jsem založil terárium a vložil video, kde je vidět krok za krokem

 • Gekon modrý - chov

  Gekon modrý (Lygodactylus

 • Terária podle druhu biotopu

  Terária podle druhu biotopu

  Terária podle biotopu

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem