Terraqua

Gekončík noční - chov

20.01.2015, Autor článku: Petr


Gekončík noční – chov (Eublepharis macularius)

 

Gekončík noční je velmi oblíbený mezi chovateli a to nejen pro svoji ,,nenáročnost“. Jedná se o gekona, pocházející z oblastí Afganistánu, Íránu, Iráku, Pákistánu a severovýchodní Indie. Jeho typickým biotopem jsou pouště, polopouště a travnaté savany. Jak už sám název vypovídá, je gekončík noční živočich s noční aktivitou. Přes den převážně odpočívá. Se soumrakem se probouzí a vyráží na lov.


                   PT2864 anwendung

 

Gekončík noční má oproti většině gekonů pohyblivá oční víčka a dokáže mrkat. Když spí, má oční víčka zavřená. Dorůstá cca 20-30cm a je poměrně dlouhověký. Dožívá se 20 let. Gekončík noční je vhodný i pro začínající chovatele. Můžete se rozhodnout, zda chcete chovat jednoho jedince či skupinku. Gekončíci jsou však společenští a chov ve skupině je pro ně vhodnější. Je zde však jedno důležité pravidlo. V teráriu může být vždy pouze jeden samec. Pokud by bylo samců více, docházelo by k soubojům a slabší jedinec by byl utiskován, popř. by mohl i umřít. Gekončíci jsou velice teritoriální.  Pokud tedy máme v teráriu samečka, je nutné rozptýlit jeho pozornost více samicemi – v ideálním případě 3-5 samic. Samice bývají mezi sebou dobře snášenlivé a je možný chov i více samic bez samečka.

PT2603 anwendung


Terárium pro gekončíky by mělo mít co největší plochu dna, není třeba, aby bylo vysoké. Optimální velikost pro chovnou skupinu je cca 120x45x45cm (dxšxv). Opět zde platí, tím větší, tím lepší. Mezi nejčastěji používanými substráty je lignocel a terarijní písek. Jedni chovatelé preferují první variantu, druzí tu druhou a obě skupiny dosahují velmi dobrých chovatelských úspěchů. Já sám preferuji spíše písek, ale spíše z estetického důvodu.


WP 20150120 009


Do terária umístíme velké množství úkrytů, skalek a kořenů. Přes den sice gekončíci odpočívají, ale během noci jsou velmi aktivní, rádi a dobře šplhají. Oproti většině gekonů nemají přísavné lamely, ale drápky, takže nedokáží šplhat po skle. Veškeré dekorace a úkryty musejí být bezpečné a dobře uchycené. Jinak se fantazii meze nekladou a záleží pouze na vás. Terárium je vhodné umístit do klidnějšího místa a pokud je v místnosti přirozené světlo, není třeba gekončíkům svítit. V temných místnostech svítíme, aby docházelo k přirozenému střídání dne a noci. Optimální teplota v teráriu je okolo 25°C, s lokálním ohřevem pod žárovkou s cca 35°C. Přes den můžeme vytápět topnými kameny, topnými deskami a žárovkami. Večer může teplota klesnout na pokojovou teplotu.


           PT2812 anwendung2


Gekončíci nejsou příliš vybíraví. Krmíme především kobylkami, sarančaty a cvrčky (pokud máte v létě možnost krmit smýkaným hmyzem z louky, tak je to ideální), švábi, občas můžeme podat i moučné červy (ne však příliš často) a dospělci nepohrdnou ani jednodenním holátkem myši. Snažíme se krmit jen takovým množstvím potravy, kterou gekončíci bezprostředně sežerou. Nesežraný hmyz totiž může gekončíky obtěžovat, zvláště pak jedná-li se o mláďata. Není vhodné krmit každý den, gekončíci se snadno přežírají (doporučuji krmit obden). Vitamíny doplňujeme přípravky – já používám Reptivite od Zoomedu a Multivitamin od Exo-terry. V přírodě se gekončíci živí převážně bezobratlými, nepohrnout ani štíry či pavouky. V teráriu musí být umístěna i mělká miska s vodou, kterou je nutné pravidelně měnit (ideálně jednou denně). Gekončíci si uchovávají tukové zásoby v ocase. Tyto zásoby jim pomáhají přečkat zimování, které je vhodné k celkové kondici jedinců.


                                  WP 20150119 007


Gekončíky „zimujeme“ po dobu 1-3 měsíců. Teplotu necháme postupně klesnout k 20°C. Je nutné sledovat kondici jednotlivých jedinců a raději zimování přerušíme v případě, že gekončík zjevně hubne. Po celou dobu podáme potravu a vodu. Zimování nemusíme ukončit u všech jedinců zároveň.


Po zimování nastává obvykle doba páření, které začíná tancem samečka, který se poté zakousne samičce za krk a dojde k oplození, které se několikrát opakuje. Po 2 až 3 týdnech klade samice zpravidla dvě vejce. V tomto období je potřeba do terária umístit krabičku s vlhčím substrátem, kam samička naklade vejce. Substrát můžeme namíchat ze směsi lignocelu s pískem v poměru 1:1.  Vajíčka v teráriu nenecháváme a přemístíme je do inkubátoru se stálou teplotou a vlhkostí. Při teplotách 27-28°C se rodí převážně samičky. Při vyšších teplotách cca 31-32°C se rodí převážně samečci. Vlhkost je třeba udržovat v rozmezí 70-90%.  Po zhruba 2 měsících (záleží na teplotě) se líhnou mláďata, jejichž velikost je cca 7-8cm. Několik dní nepřijímají potravu, ale hned po prvním svleku začínají žrát. Složení krmiva je obdobné jako u dospělých jedinců, jen je nutné přizpůsobit velikost potravy.

 

                                   PT2950 anwendung    

 

Závěrem:

Gekončík noční patří mezi velmi krásné a nenáročné gekony. Vyskytuje se v obrovském množství barevných variant a velikosti a stále se díky křížení jednotlivých druhů objevují nové. Jsou vhodní pro začínající teraristy, ale i přes to, že odpustí drobné chovatelské chybičky, je třeba přistupovat k chovu velice zodpovědně. Dožívají se vysokého věku a je nutné si chov opravdu dobře rozmyslet. Při dostatečné péči si velmi dobře zvykají na manipulaci a někteří jedinci ji dokonce můžou i vyžadovat.

 

 

Hodně chovatelských úspěchů.

 

 

PetrLíbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail
 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem