Terraqua

Gekon modrý - chov

22.05.2014, Autor článku: Petr
Ještěři Technika a vybavení

Gekon modrý (Lygodactylus Lygodactylus williamsi) – chov

 

Jedná se o denního gekona, který pochází z tropického deštného pralesa v Tanzánie (oblast Kimboza). Jeho aktivita je denní a neboť se jedná a velmi rychlého živočicha, je stále co pozorovat. Dokáže velmi rychle běhat i skákat. Na konečcích prstů má přísavné lamely, takže se snadno pohybuje i po skle terária.

 

Velikost tohoto krásného gekona je 6-8cm. Samci jsou zbarveny modře (tyrkysově) a samice jsou zelené či zeleno-hnědé. V případě, že se v teráriu nachází více samců, je dominantní samec výrazně vybarven a podřízený jedinec má spíše zbarvení, podobné samicím. Samci jsou však velice dominantní a proto doporučuji chovat vždy pouze jednoho samce s jednou či více samicemi. Počet záleží na velikosti chovné nádrže.

IMG 0329.JPG 

Dospělý pár gekonů modrých chováme společně s pralesničkami v nádrži 120x120x40cm. Mláďata však hned po vylíhnutí z této nádrže odebíráme a umísťujeme zvlášť, neboť je velká pravděpodobnost kanibalismu ze strany rodičů. Prvních pár týdnů umísťujeme mladé gekony do malého terária 20x20x30cm. Zde si snadno najdou a chytí malé octomilky a nemají konkurenci ve starších sourozencích. Zhruba za měsíc je dáváme do společného terária, kde jsou starší, ne však zcela dospělí jedinci (velikost terária 90x45x45). Většinou se jedná o skupinku 4-6 jedinců. Jakmile však samci dospějí je nutné je umístit zvlášť.

IMG 1506.JPG 

IMG 0309.JPG IMG 8884.JPG

Samice kladou vajíčka poměrně pravidelně jednou za tři týdny. Dvě vajíčka velmi pevně přilepí na list nebo sklo terária a zhruba po dvou měsících se líhnou mláďata. Mláďata začínají přijímat potravu většinou až za 2 dny. K páření dochází během několika dnů po snůšce.

IMG 2150.JPG IMG 2135.JPG IMG 8878.JPG

Potrava - Mláďata krmíme octomilkami, větší jedince navíc mikro-cvrčky a jiným drobným (v letních měsících smýkaným) hmyzem. Dospělcům příležitostně dáme i moučného červa, nesmí se však podávat příliš často. Můžeme podávat i kašičky, například z banánu. Vodu gekoni modří přijímají olizováním kapiček při rosení.

IMG 0775.JPG  IMG 0780.JPG

Chovná nádrž – Velikost chovné nádrže pro pár by měla být alespoň 50x40x60cm. Gekoni rádi lezou, takže do terária umístíme dostatek větví a rostlin. Teplotu přes den udržujeme v rozmezí 28-30°C, přes noc kolem 22°C, vlhkost vzduchu na 60%. V teráriu umožníme lokální ohřev i místo, kde se mohou gekoni ochladit. Svítíme nejen světelnými žárovkami s UVA zářením, ale pro úspěšný a zdravý chov je nutný i UVB zdroj záření (Reptile UVB 100 – zaleží však na výšce terária). Jako podestýlku používáme lignocel (jemnou kokosovou drť) v kombinaci s mechem.

 IMG 8916.JPG

IMG 2141.JPG

IMG 8909.JPG

 

Gekoni modří jsou krásní a aktivní živočichové, kteří nepatří mezi náročné terarijní živočichy. V případě zajištění správných chovný podmínek se snadno rozmnožují.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail

Související články

 • Tabulka - Jak vybrat správnou UVB žárovku do terária

  Jak vybrat správnou UVB

 • Terraqua na Facebooku

  Vážení chovatelé a všichni, kdo se o chovatelství akvarijní a terarijních živočichů zajímáte. Terraqua je od dnešního

 • Terárium po 3. měsících

   

  Před více jak třemi měsící jsem založil terárium a vložil video, kde je vidět krok za krokem

 • Terária podle druhu biotopu

  Terária podle druhu biotopu

  Terária podle biotopu

 

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem