Terraqua

EXO-TERRA MONSOON RS400 - TEST

10.06.2014, Autor článku: Petr


Test rosícího zařízení EXO-TERRA Monsoon RS400

 

Rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti z testování jednoho velice zajímavého produktu, který Vám dokáže usnadnit péči o Vaše terária. Rosící zařízení Monsoon od EXO-TERRY je vhodné do všech typů terárií a dá se použít i do zimních zahrad. V současné době ho používám u všech svých terárií a jeho využití jsem rozšířil i o zavlažování bylinek. Rosení terárií klasickým ručním rozprašovačem mi nikdy nevadilo. Naopak. Vždy jsem při ručním zavlažovaní zkontroloval stav terárií a věděl o každých změnách, které v nádržích nastaly. Přechod na automatiku mi však pomáhá především v horkých letních dnech, kdy nejsem schopen zajistit závlahu několikrát denně. Když nejsem doma, nastavuji systém na automatiku. Výhodou Monsoonu je možnost snadného přepnutí na manuální ovládání. Když jsem tedy doma, přepnu si na manuál a sám si určuji, jak moc je třeba rosit. Je to vlastně to samé, jako s ručním rozprašovačem, jen vše ovládám tlačítky. Automatické nastavení není třeba zadávat znovu, stačí opět přepnout na automatiku.

PT2495 anwendung4


Monsoon RS400 se skládá z jednotky, která obsahuje časovač a čerpadlo a jedná se zároveň o horní kryt nádržky na vodu. Čerpadlo čerpá vodu z nádržky pomocí hadičky, která je zakončena filtrovacím kamenem, aby se do čerpadla nedostala nečistota. Nádržka je z průhledného, tmavě tónovaného plastu. Stav hladiny můžeme kontrolovat pouhým pohledem. V horní části krytu se nachází otvor, kterým snadno dolejeme vodu. Manipulace je velmi jednoduchá, není třeba celý systém otvírat. Pokud se netrefíme do otvoru, který je však dostatečně velký, tak voda sama steče díky spádově tvarovanému krytu do otvoru.

Do horního krytu se zacvakne černá gumová hadička, která je též součástí balení, stejně jako 2 přísavky, 2 trysky a rozbočovač. K přístroji je možné připojit až 6 trysek, které je možné dokoupit zvlášť. Je však potřeba počítat s tím, že dojde k snížení tlaku. Trysky vytvářejí velice jemné kapičky, které bych spíše nazval vodní mlhou. Trysky je možné vertikálně i horizontálně nastavit, takže snadno najdete optimální rozmístění. Délku hadic jsem přesně neměřil, ale bude cca 2 metry. Pokud máte na rosící systém napojeno více terárií, je nutné vybírat nádrže tak, aby zvolený cyklus vyhovoval všem připojeným nádržím.

PT2495


Programovatelná jednotka má 3 volby nastavení. Vlevo je ON – manuální  ovládání, uprostřed vypnuto - OFF a vpravo CYCLE - automatika. Pokud zvolíte manuální nastavení, tak se rozsvítí modrá dioda. Chcete-li rosení ukončit, zmáčknete OFF. Automatika je nastavuje pomocí dvou otočných ovladačů. Vlevo je nastavení CYCLE, což je cyklus, jaký chceme zvolit. Můžeme zvolit několika minutový interval, až 24 hodin. Pro příklad, chceme-li rosit vždy po 4 hodinách, nastavíme rysku na 4. Druhý otočný ovladač DURATION určuje délku rosení. Zde je možné nastavit od 2 do 120 sekund. Pokud dojde k výpadku proudu, tak po opětovném nahození se systém přepne do automatického režimu.


PT2495 anwendung3                 PT2495 ausgepackt2

Závěrem:

Se systémem EXO-TERRA Monsoon RS400 jsem spokojen, funguje tak, jak potřebuji. Vyhovuje mi i umístění jednotky s ovládáním mimo terárium a dostatečně velká nádoba na vodu (9,5 litru). Systém je tichý, vyšší hlučnost čerpadla je pouze při prvním nasátí vody, potom je provoz tichý. Modré diody svítí poměrně intenzivně. Neboť jsem měl jednotku naproti místu, kde spím, tak mě světlo rušilo. Stačilo tedy jen změnit umístění. Pokud máte hadičky na místech, kde je vysoká teplota z výhřevných žárovek, tak časem může dojít k jejich popraskání. Popraskání však není způsobeno špatnou kvalitou materiálu, ale vysokými teplotami. Až na tyto opravdu drobnosti, kterých si většina jiných uživatelů ani nevšimne, jsem s produktem velmi spokojen. V současné době používám 3 jednotky.


                                   3

IMG 3528.JPG


Technické parametry:

Objem nádrže 9,5 l ( 2,5 galonů ), Rozměry: š/h/v: 21/22/32cm, napájení: 24V 1500mA


                            PT2495 ausgepackt1

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail
 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem