Terraqua

Epipedobates antonyi - chov

22.07.2014, Autor článku: Petr

Epipedobates antonyi - vstup do světa teraristiky

                                   

Jedná se o jeden z nejčastěji chovaných druhů pralesniček. Za svou oblibu vděčí tyto drobné žabky jejich menší náročnosti a atraktivnímu vzhledu. Epipedobates antonyi pocházejí z Jižní Ameriky – především jihozápadní Ekvádor severozápadní Peru. Tento druh je velice často zaměňován za Epipedobates tricolor, které se v teráriích vyskytují mnohem méně. Na internetu není zase tak snadné najít obrázek opravdové „tricolorky“ , neboť hodně chovatelů je pod tímto názvem mylně udává. Epipedobates tricolor je pro chov náročnější.

Nyní ale zpátky k „antonkám.“ Jedná se o opravdu drobné žabky a dospělí jedinci měří od 18-21mm. Zbarvení je nejčastěji hnědé až červenohnědé s jeleními skvrnkami – proužky. Mladí jedinci bývají světle hnědí. Samice jsou větší a zavalitější. Věk je udáván až 10 let a pohlavní dospělosti dosahují do cca 1 roku. Kvalita prvních snůšek však nebývá příliš velká. V jedné snůšce bývá nejčastěji 20-35 vajíček. Samičky můžou mít snůšku i několikrát do měsíce.


Jak zařídit terárium

Jejich biotopem jsou podhorské potoky, zdržují se především na zemi a nižších podrostech. Stejně jako u většiny živočichů, tak maximální velikost terária není určena. Čím více prostoru budou žabky mít, tím lépe. Začínající chovatel většinou řeší minimální velikost terária. Ta by měla být alespoň 40x40x40cm pro malou skupinu žabek. První tři mladé antonky, které jsem si koupil, jsem chvíli měl v teráriu 30x30x30cm. Tuto nádrž jsem měl plně zařízenou živými rostlinami, ale bral jsem ji spíše jako karanténní nádrž. Mezi tím jsem zařídil dvě terária EXO-TERRA o velikosti 45x45x60cm a 60x45x45cm (d/š/v). Moc dobře jsem věděl, že tyto žabky žijí spíš v nižších patrech, ale vyšší terárium jsem si vybral kvůli vzhledu. Během období, kdy byly žabky v karanténě (karanténa v tomto případě nebyla nutná neboť jiné jedince jsem v tu chvíli neměl), jsem zařizoval větší nádrže a nechal je zaběhnout. Asi za měsíc jsem si pořídil další trojčlennou skupinku, kterou jsem již umístil do vyššího terária. Tyto žabky byly velmi mladé, dle chovatele a velikosti kolem 1 měsíce po kompletní přeměně z pulce. Neboť žabky v karanténě velmi dobře prospívali, spojil jsem tyto dvě nepříbuzné skupinky dohromady. V tuto dobu ještě byly žabky příliš mladé, aby se dalo určit, zda se jedná o samičky či samečky.


 EPIPE 1.JPG  EPIPE 16.JPG


Terárium jsem hustě osázel rostlinami a doplnil o kořeny a větve. Jako substrát jsem použil lignocel. Dále jsem do nádrže umístil velké množství mechů, lišejníků a dubového listí, které slouží jako úkryt. Velmi vhodné jsou velkolisté rostliny a bromélie. Na listy kladou samičky vajíčka a samečci je poté přenášejí do mini-jezírek v broméliích či do dalších nádržek. Terária jsem nezařizoval jako paludária, ale vodní plochu jsem nahradil dostatečně velkou napáječkou EXO-TERRA. Je důležité, aby z nádržky byl plynulý přístup na souš. Nyní připravuji nádrž o velikosti 80x40x40cm a tu chci jako paludárium zařídit. Bude však sloužit především k vývoji pulců a k jejich metamorfóze. Žabky se nejčastěji zdržují v spodní a střední části terária, avšak rády se vyhřívají i zcela nahoře.


EPIPE 21.JPG


Jak dále zařídit terárium / paludárium

O použití UVB žárovek u žab se velmi dlouhou dobu diskutuje a oba tábory (zastánci i odpůrci) zaznamenávají chovatelské úspěchy. Obecně řečeno není nutné mít u těchto pralesniček UVB žárovku neboť obývají především spodní část pralesa, kam dopadá menší množství UVB záření. Neznamená to však, že by tam UVB nebylo vůbec. V chovné nádrži, kde chováme společně několik druhů pralesniček a gekony modré používáme žárovku SOLAR GLO, která nabízí všechny složky světla (tzn. světlo, UVA, UVB, teplo). Žabkám se daří velmi dobře. V dalším teráriu UVB žárovku schválně nemám a žáby se spokojeně množí a daří se jím stejně dobře. Nutno však podotknout, že v obou případech ještě podáváme vitamínové doplňky. V zimních měsících používám žárovku NATURAL LIGHT 13W, která nabízí přirozené spektrum denního světla a výhřevnou žárovku DAY TIME HEAT LAMP 25W, která zajišťuje potřebný výhřev. Teplotu udržuji před den mezi 24-27°C a přes den nechávám teplotu poklesnout na pokojovou (20-21°C). Přes léto většinou nevyhřívám ani nevytápím, neboť mám terária v místnosti s velkým množstvím světla a teplota je zde také optimální.


EPIPE 4.JPG


Vzdušnou vlhkost udržuji na úrovni cca 70-80% pomocí rosícího zařízení MONSOON, který je plně automatický a jeho testu je věnován samostatný článek Exo-terra Monsoon RS400 – Test. Dále mám v teráriu misku, kde se můžou žabky vykoupat a kam sameček přenáší na zádech mladé pulce. Na substrát dávám i bukové listí, pod které se žabky rády schovávají. Zároveň na ně samičky kladou vajíčka, která se však na listech hůře hledají. Do terárií zasahuji minimálně, pouze při běžné údržbě a proto část vajíček zůstává v péči antonek. Znamená to ale, že do finální metamorfózy dospěje méně pulců než v případě klasické chovné nádrže, kde každou snůšku umisťujeme mimo terárium. Volím tento „přírodnější“ způsob, neboť je úžasné pozorovat samečka, jak přenáší pulce na zádech do jím zvolené nádržky s vodou.


EPIPE 10.JPG


Krmení a vitamíny

Pokud se rozhodnete pro chov malých pralesniček je nutné vědět, kde seženete drobnou potravu. Já krmím především octomilkami a mikrocvrčky. Přes letní období doplňuji i smýkaným hmyzem a mšicemi. Žabky jsou velice rychlé a potravu chytají rychlými skoky. Hmyz většinou obaluji vitamínovým přípravkem (Reptivite od ZOOMEDU nebo Multivitaminem od EXO-TERRY). Neboť mám terária hustě osázená a zarostlá, tak se stává, že všechny cvrčky žabky neuloví a ti tak dorostou v dospělé jedince. Doporučuji, aby jste do terária umístili sklenici nebo nějakou jinou nádobu s návnadou (ovoce apod.). Cvrčci do nádoby vlezou, ale po skle ven vylézt nedokážou. Tato jednoduchá pastička je velmi účinná a díky ní nebudou cvrčci ničit rostliny. Takto chycené cvrčky dávám rákosničkám žilkovaným, pro které jsou dospělí cvrčci ideální. Octomilky v běžných zverimexech jen tak neseženete a proto je nutné zajistit potravu u chovatelů. Chovat vlastní octomilky je poměrně jednoduché a brzy připravím jednoduchý návod na jejich chov.


EPIPE 12.JPG


Rozmnožování

Pokud si koupíte hodně mladé žabky, tak není možné určit jejich pohlaví. Je lepší proto koupit větší skupinky a doufat, že budeme mít štěstí na správný poměr samečků a samiček. Pohlavně dospívají okolo jednoho roku a v tuto dobu už poznáte rozdíl. Samičky jsou celkově větší a mohutnější, samečci jsou drobnější a ozývají se pomocí rezonančního vaku. Samečci nejsou extrémně dominantní, ale i tak je lepší chovat skupinku jednoho samečka + 3 až 5 samiček. Tento počet je pouze ilustrativní, neboť pokud máte dostatečně velké terárium s množstvím úkrytů, tak i méně dominantní samečci nebudou stresováni. Dospělé žabky se v mých teráriích snášejí velmi dobře s mladými jedinci.


EPIPE 3.JPG


Samotné námluvy začínají tím, že sameček vyhledá místo k páření a vydává typický zvuk – není to typické kvákání, které známe z našich rybníků. O snůšku se stará sameček. Vajíčka pravidelně zvlhčuje. Zhruba po dvou týdnech se klubou pulci, které sameček přenáší do nádržky s vodou. Většinou se stává, že sameček nepřenese celou snůšku a někteří pulci zůstanou na listu a uhynou. Já ponechávám část snůšek na přírodě (v péči samečka) a část odebírám mimo domovské terárium. Sameček zpravidla nevolí jen jedno místo, ale pulce roznáší po celém teráriu (nádržky, listy bromélií apod.). Pulce krmím akvarijními krmivy Fluval a Tetra. Pro metamorfózu pulců používám plastové faunaboxy. Vodní sloupec je okolo 5 centimetrů a do nádržky dávám i akvarijní mechy. Po krátké době faunabox začíná žít vlastním životem a díky mechům a mikroorganismům velmi dobře funguje i biologická filtrace. Vodu měním dle potřeby – v závislosti na množství pulců. Pulce chovám dohromady. Je třeba dávat pozor, aby se voda nepřehřívala. Pulci mají raději chladnější vodu kolem 21°C. Do nádržky umísťuji i kořen nebo kámen, neboť jakmile pulcům narostou přední a zadní nohy, tráví čas na souši nebo na skle. Jakmile se žabkám začne zkracovat ocásek, odchytím je a dávám do chovné nádrže, kterou mám zařízenou jako klasické terárium. Je samozřejmě obtížnější žabky poté odchytit a po první měsíce jsou vidět jen zřídka. Žabky si velmi snadno zvyknou na místo, kam jim dáváte potravu a rádi na tomto místě čekají.


EPIPE 18.JPG

EPIPE 14.JPG

EPIPE 17.JPG


Obecně platí, že bychom neměli křížit jedince z jedné snůšky. Myslím si však, že i v přírodě k příbuzenskému křížení také dochází.

 

Závěrem:

Epipedobates antonyi patří k ideálním žabkám pro začínající chovatele. Jsou velmi atraktivní svým vybarvením a jelikož se jedná o denní druh, je stále co pozorovat. Vytvoření ideálních podmínek pro chov není nikterak složité. Design terária můžete mít čistě funkční nebo si můžete vytvořit krásný biotop, který bude ozdobou vašeho interiéru. Hlasový projev nepatří mezi příliš hlasitý, ale je potřeba počítat s tím, že samečci budou po rozednění lákat samičky svým hlasem. Pokud budete trpěliví, budou se vám antonky snadno rozmnožovat. 


Anthonyi 1

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail
 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem