Terraqua

Fluval LED light - test akvarijního osvětlení

Freshwater Cover kopie

30.01.2015, Autor článku: Petr
Technika

Test FLUVAL LED LIGHT

 

Již delší dobu se snažím dokončit článek k osvětlení od firmy Hagen – Fluval LED Light. Akvarijní osvětlení používám více jak rok a myslím tedy, že je to dostatečná doba k napsání několika postřehů. Světlo používám u sladkovodního akvária (varianta osvětlení Aqualife & Plant). Fluval LED Light je k dostání i v mořské variantě (Marina & Reef). Na trhu se za poslední dobu objevilo velké množství Led osvětlení a většina z nich je i s mnohem nižší cenovkou. Vyplatí se vůbec investovat vyšší částku k pořízení mnohem dražšího zařízení? Toto rozhodnutí nechám na každém z Vás. Prezentuji zde jen svůj názor a zkušenosti s tímto produktem.


Jaké varianty jsou k dostání?


Sladkovodní i mořský model je k dostání ve třech variantách s rozdílnými výkony a rozměry.

 

Sladkovodní

Fluval LED Aqualife/Plant 25W 61-85cm

Fluval LED Aqualife/Plant 35W 91-115cm

Fluval LED Aqualife/Plant 46W 122-145cm


Mořské

Fluval LED Marine/Reef 25W 61-85cm

Fluval LED Marine/Reef 35W 91-115cm

Fluval LED Marine Lamp 46W 122-145cm


Novinky/FFFFFFFFFF10 Novinky/FFFFFFFFF12

 

Varianta s výkonem 25W je vhodná k osvícení nádrže velikosti 60 – 85cm. 35W je pro rozměr 90 – 115cm a 46W je pro velikost 120 – 145cm. Možností uchycení je několik. Základním způsobem je položení světa na hrany akvária. Vysouvací moduly mají zvýšenou hranu, aby nedocházelo k vysmeknutí zarážky. Velkou výhodou je, že se osvětlení vejde pod většinu klasických akvarijních krytů. Další variantou je zavěšení na ocelová lanka nebo na dva plastové adaptéry – světlo se do nich jednoduše zacvakne. Tyto adaptéry se přišroubují na vrchní díl skříně.


               Novinky/FFFFFFFFFFF8

 

 

Konstrukce


Celkové zpracování je velmi dobré, jak by jsme samozřejmě měli od tohoto výrobku očekávat. Jednotlivé ledky chrání PMMA akrylát. Jedná se o polymetylmetakrylát (neboli akrylát či plexisko), který má oproti jiným materiálům velmi dobré optické vlastnosti. Ostatní materiály zastiňuje především svou čirostí, při vystavení vyšším teplotám zůstává stálý. Propustnost světla udává výrobce 97%.


Novinky/FFFFFFFFF13  Novinky/FFFFFFFFF18 Novinky/FFFFFFFFF17


Celá konstrukce je vodotěsná a nedochází tedy k zamlžování vnitřku světla. Chlazení je řešeno PCB hliníkovým profilem po celé délce světla. Celkové chlazení je velmi důležité, neboť přílišné zahřívání ledek může vést k zkrácení jejich životnosti. Dále důrazně doporučuji použití přepěťové ochrany. V minulosti jsem se velmi často setkával s kolísáním napětí, které se projevovalo praskáním žárovek a zářivek. Pořízení přepěťové ochrany tento problém pominul.


           Novinky/FFFFFFFFFF6 informace 

                                     Novinky/FFFFFFFFFF6 informace popis Novinky/FFFFFFFFFF7


Na straně, kde není přívod elektrické energie, je přepínač jednotlivých režimů. Přiznám se, že toto řešení mi příliš vhodné nepřišlo, neboť přepínání jednotlivých režimů musí být manuální. Vypnutí a zapnutí denního režimu není problém, můžete světlo připojit na časovač. Pokud však chcete použít noční svícení, musíte tak učinit ručně. Noční osvětlení však používám pouze příležitostně, jen pokud si chci udělat noční pohodu a kochat se při celkové tmě v místnosti. Kolegyně, která má toto osvětlení také má dokonce zkušenost, že pokud svítila modrým světlem celou noc, docházelo k růstu řas.

 

Akvárium na výstavě INTERZOO

 

Spektrum světla


Pokud se podíváme na jednotlivé ledky, uvidíme, že nejsou stejné. Přímý pohled na svítící modul nedoporučuji, koukněte se raději na osvětlovanou hladinu. Aby bylo zajištěno ideální spektrum osvětlení, obsahuje Fluval LED Light 5 druhů ledek. Porovnáme-li sladkovodní a mořskou variantu, je spektrum opravdu rozdílné. Sladkovodní varianta má spíše teplejší světlo, tónované lehce do žluta. Mořské má studenější a bělejší podání. Jednotlivé velikosti mají samozřejmě i rozdílný počet ledek.


Novinky/FFFFFFFFF15


25W – 312 LED

35W – 504 LED

46W – 696 LED


Zde si myslím, že právě nastává velký rozdíl oproti levnějším variantám. Světlo svítí opravdu skvěle a víc, než jen dostatečně. Při instalaci na výstavě v Lysé nad Labem jsme použili 2ks 120cm osvětlení na nádrž s rozměry cca 300x600x800cm. Samotného mě překvapila intenzita světla. Pokud jsme osvětlovali tuto nádrž v přechozích letech, bylo nutné ji nasvítit mnohem větším počtem T5 zářivek, kde spotřeba elektriky byla mnohem větší.


Novinky/FFFFFFFFFF1.JPG Novinky/FFFFFFFFFF2.JPG

Novinky/FFFFFFFFFF3.JPG Novinky/FFFFFFFFFF4.JPG


Výrobce uvádí, že 50% ledek je uzpůsobeno pro růst rostlin a zbylých 50% pro věrné podání barev. Jednotlivý poměr jsem nepočítal, ale důležité je, že rostliny pod světlem rostou opravdu velmi dobře a rybky jsou krásně vybarvené. Přechod z T5 na LED osvětlení a změna světelného spektra však měla zajímavý průběh. Jak jsem se již zmínil, intenzita LED světla byla větší a hlavně je jiné spektrum, které mělo za následek, že se na listech rostlin objevil bílý povlak. Vypadalo to, jako by se na nich usadil vodní kámen. Z počátku jsem se zhrozil co se děje. Postupně jsem méně vzhledné listy uštípal a čekal, co se bude dít. Nové výhony vyrazily rychle.,,Omlazeným“ rostlinám se daří velmi dobře a je znát, že světlo fotosyntézu podporuje.


Rozptyl světla je v dostatečném úhlu 120°a nasvícení nádrže je plynulé. I přesto, že se jedná o akvarijní světlo, použil jsem ho i na zkoušku na jedno rostlinné terárium. Rostliny pod světlem rostou krásně.

Novinky/IMG 2883.JPG


Další nespornou výhodou je životnost ledek, kterou výrobce udává 50.000 hodin. Pokud přepočítáme vyšší životnost, nižší spotřebu elektrické energie v porovnání s ostatními alternativami svícení, nezdá se již pořizovací cena tak vysoká.


Zde máte několik grafů, které popisují jednotlivé parametry světla (lumeny, luxy a teplotu barev).

 

Novinky/FFFFFFFFFFF8 graf Novinky/FFFFFFFFFF16

 

Údržba


Fluval LED light je vodotěsné, takže je nutná údržba pouze vnějších částí – dovnitř je nedostanete. V žebrování hliníkového profilu, který má na starost chlazení osvětlení, se drží prach, což je celkem logické. Jeho odstranění je snadné. Doporučuji čas od času věnovat péči plexisklu, které chrání ledky před cákající vodou. Zabráníte tak tvoření usazenin a vodního kamene, který může mít za následek snížení průtoku světla. Tuto údržbu provádím jemným hadříkem, abych minimalizoval poškrábání a samozřejmě bez chemických prostředků.

 

Základní vlastnosti produktu Fluval LED light:

 

Optimální spektrum světla pro růst rostlin a vybarvení ryb
• Podporuje bujný růst rostlin (50% LED diod)
• Vyvážený světlo pro ideální podání barev (50% LED diod)
• Obsahuje 5 druhů unikátních LED diod
• Vysoké hladina CRI pro přesné podání barev a vyváženost osvětlení
• 120° rozptyl světla pro plné pokrytí plochy a rovnoměrné osvícení
• Výsuvné montážní držáky umožňují snadnou instalaci na šířky akvárií
• Zcela uzavřené a odolné proti vodě
• Denní a noční režim

 

 

Závěrem:


S osvětlením Fluval LED light jsem spokojen a tento produkt splňuje požadavky, které jsem požadoval. Svítí opravdu velmi dobře, akvárium je velmi pěkně nasvícené a rostlinám se pod tímto světlem daří. Přechod na toto osvětlení vyvolalo změny v akváriu a rostliny byly patrně z počátku v „šoku,“ ale brzy se vše ustálilo a nyní skvěle prospívají. Noční režim je nutné přepínat ručně, není možné využít automatiky přechodu těchto dvou režimů. Konstrukce je robustní, zpracovaní velmi dobré a po dobu používání tohoto osvětlení jsem žádné problémy řešit nemusel. Pokud budete mít jakékoliv, třeba i jiné zkušenosti s osvětlením FLUVAL LED LIGHT, budu moc rád, když se o ně podělíte s námi.

 

Ukázky realizací několika akvárií s osvětlením FLUVAL LED LIGht - Výstava INTERZOO 2014

 

Novinky/IMG 2899.JPG

Novinky/IMG 2881.JPG

Novinky/IMG 2900.JPG

Novinky/IMG 2901.JPG

Novinky/IMG 2886.JPG

 

PetrLíbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail

Související články

  • Krásná expozice JUWEL na Interzoo 2014

    IMG 2811.JPG IMG 2810.JPG

  • Téma - Akvarijní dekorace


 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem