Terraqua

Betta pestrá (Betta splendents) – Bojovnice chov

IMG 3290.JPG

12.11.2014, Autor článku: Petr

Betta pestrá (Betta splendents) – Bojovnice chov


Jedná se o jednu z nejpopulárnějších a nejčastěji chovaných akvarijních rybek. Pochází z oblasti jižní a jihovýchodní Asie a jejím přirozeným prostředím jsou především klidné vody slepých ramen řek, bažinatá pole a rýžoviště. Tyto vody jsou hustě zarostlé rostlinami, s minimálním prouděním vody a nízkým vodním sloupcem do 30cm.

IMG 3289.JPG

Betta bojovnice dorůstá průměrné délky 6 cm a dožívá se 2-3 let.


Vyšlechtěné formy – dle tvaru ploutví: Půlměsíc (Half moon), Závojnaté (Veil tail), Paprsčité (Crown tail a další.

 

Samci se vyznačují mohutnějším tělem s výraznějšími ploutvemi (především u vyšlechtěných forem) a tento druh je typický velkou agresivitou mezi samci. Z tohoto důvodu umísťujeme do akvária vždy pouze jednoho samce. Pokud máme dostatečně velké akvárium, můžeme chovat společně samce  se samicemi. Ideálně 2-3 samice, aby dostatečně rozptýlily samcovu pozornost, který se však může chovat nesnášenlivě i k samičkám. Pokud jste začínajícími chovateli, zaměřil bych se opravdu jen na chov samečka. V případě, že se budeme snažit betty rozmnožovat, je nutná nádrž minimálně 50l (ideálně však větší), kterou hustě osázíme rostlinami. Sameček v době rozmnožování staví pěnové hnízdo. K rozmnožování je vhodné použít samostatnou vytírací nádrž, neboť by se jikry i potěr staly potravou pro ostatní ryby.


9


Akvárium


Pro chov bojovnic se často používají menší akvária, nazývaná bettária či betárka, která mohou sloužit z počátku na seznámení s rybkou, ale mnohem vhodnější jsou akvária s minimálním objemem 20l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky. V pěstírnách se bojovnice chovají v malých kelímkách či nádobách, které mají minimální objem. Neboť bojovnice pochází z klidných stojatých vod, není vhodné umísťovat do akvária filtr se silným prouděním vody. Pokud máme malé akvárium (betárko), tak zpravidla bývá bez filtru. Čištění probíhá výměnou vody a je nutné používat odstátou vodu, kterou je nutné upravit pomocí akvarijních přípravků, které zbaví vodu nežádoucích látek a chrání sliznice ryb (např. Aqua Safe od Tetry). Ve větších nádržích používáme akvarijní filtry, které zpravidla zajištují mechanickou, biologickou a chemickou filtraci vody.

4


Výška vodního sloupce by měla být cca 30cm a nádrž osázíme větším množstvím akvarijních rostlin (např. rostliny druhu Cryptocoryna, Hygrophila, Vesicularia a další). Vhodné jsou i plovoucí rostliny. Bojovnice si rády na listy lehají a odpočívají.


IMG 3292.JPG


Betta dýchá převážně atmosférický kyslík ze vzduchu nad hladinou (v menší míře dýchá i žábrami). Pro dýchání nad hladinou používá bojovnice dýchací orgán zvaný labyrint. Pokud je voda dostatečně okysličená a není znečištěná, vydrží betta poměrně dlouho dobu i bez nadechování nad hladinou. Teplota vody by měla být 26-29°C. Je nutné dávat pozor na průvan a velké teplotní rozdíly vzduchu a vody (je nevhodné umístit akvárium v zimním období blízko okna, kde se větrá). Betta je k ostatním mírumilovným rybám velmi dobře snášenlivá a je možné ji umístit do společného akvária.


IMG 3272.JPG


Krmivo


Bojovnice je v přírodě všežravec. Pro krmení jsou ideální suchá vločková či granulovaná krmiva (mě se osvědčila např. Tetra Betta Granules nebo Fluval fish food Tropical flakes či Color enhacing flakes).


Betta


Jak vybrat zdravou bojovnici


Při výběru bojovnic doporučujeme volit mladé jedince, kteří jsou sice menší s méně výraznějšími ploutvemi, ale jedná se o nedospělé rybky, které mají život před sebou. Bojovnice často odpočívají a nemusí být stále aktivní. Neznamená to, že by byly nemocné. Další pravidlo je spíše obecné. Nakupujte ryby pouze v akvaristikách a pet shopech, kde je na první pohled čisto, ryby jsou již na první pohled zdravé a akvária jsou čistá bez mrtvých jedinců.


V akvaristikách se poměrně často setkávám s malými betárky, která jsou opatřena zadní stěnou, která má zrcadlovou úpravu. V žádném případě to vhodné není, rybka je permanentně stresována neboť si myslí, že je v nádrži s dalším samcem. Sice krásně vypadá, samec prezentuje své krásné ploutve, ale takto stresovaná ryba dlouho nevydrží.


V Asii byla a v některých oblastech ještě stále je, používána k zápasům. Dva samci (většinou přírodní formy a stejného vzrůstu) se vložili do malé nádrže, v které došlo k souboji. Ten probíhá v několika fázích, od poměřování, zastrašování, až po velmi agresivní útoky, kdy silnější jedinec zabraňuje slabšímu v nadechnutí.

 

 13

 

Závěrem:


Bojovnice je krásná a mírumilovná ryba a její chov není příliš náročný. Často se stává dárkem v době vysvědčení či o Vánocích. I přes to, že toho hodně vydrží, mělo by být v našem zájmu, poskytnout jí co nejlepší podmínky pro život. Osobně nemám nic proti tomu, když je betta darována i s malým betárkem o objemu cca 2 litry. Ve většině případů je to největší nádrž, v které kdy byla. Dítě i rodiče se takto mohou s rybkou seznámit, naučit se základní pravidla chovu. Malé betárko může být startem do krásného světa akvaristiky. Po bettáriu by ale mělo následovat větší akvárium (alespoň 20-30l). Nemusí se jednat o nějaké nevzhledné akvárium, ale v dnešní době je v nabídce velké množství designů, které zaujmou i osoby, které preferují moderní a atraktivní vzhled.


 FLUVAL EDGE - Pro Bettu.JPG

Zde je příklad jednoho zařízeného akvária, které jsem použil pro Bettu.

 

 

 

Hodně chovatelských úspěchů.

 

 

 

Petr

 

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail
 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem